Lär känna Ugglo

Läsning förändrar liv

Allt lärande börjar med språket, och språkutvecklingen börjar redan i förskolan. Med den insikten lanserade vi Ugglo, vars tjänster för språk- och läsutveckling sedan starten 2018 har hjälpt hundratusentals barn och ungdomar i hela Sverige att utveckla sitt språk och bli bättre och självsäkrare läsare.  

Demokratiserar läsning för barn och ungdomar överallt

God skriv- och läskunnighet är både en rättighet och en förutsättning för att klara sig i dagens samhälle med högt informationstempo. Vår vision är att alla barn och ungdomar ska ha lika förutsättningar att läsa och lära. Därför skapar vi tillgängliga verktyg som utgår ifrån hur varje barn lär sig bäst, inte tvärtom.  

Träffa teamet

Jens Malmqvist

Co-Founder/COO

jens@ugglo.se

Nils Ohlsén

Co-Founder/CEO

nils@ugglo.se

Alexandra Tsampikakis

Co-Founder/CTO

alexandra@ugglo.se

Daniel Forslund

Co-Founder

daniel@ugglo.se

Morgan Andersson

Head of Sales

morgan@ugglo.se

Sofie Kedvik

Systems Developer

sofie@ugglo.se

Mikael Davidsson

Senior Systems Developer

mikael@ugglo.se

Talat Ahmed

Audio Manager

talat@ugglo.se

Edvin Wohlin Teixeira

Content Manager

edvin@ugglo.se

Sven

Feel-Good Manager

footer-bg2.png